JAAK VAUS – auliige

Sündinud 3. veebruaril 1946 Märjamaal

Haridus

1953- 1964 Märjamaa Keskkool

1965-1967 Eesti Riiklik Kunstiinstituut, metallieriala

1967-1972 Eesti Riiklik Kunstiinstituut, teatrikunstniku eriala

Töö

1970-1980 Eesti Riiklik Nukuteater, peakunstnik

1980-1993 Eesti Riiklik Noorsooteater, peakunstnik

1998-2000 Vanalinnastuudio, peakunstniku kt.

1993-2009 Ugala, peakunstnik

alates 2009 vabakutseline teatrikunstnik

1985-1986 Tallinna Riikliku Konservatooriumi lavakunstikateeder, õppejõud

1993-1995 Viljandi Kultuurikolledž, õppejõud

Valik lavakujundusi

1973  M. Unt “Punamütsike”, Nukuteater

1975  J. Saar- R, Agur “Väike Illimar”, Nukuteater

1976 J. Viiding  “Gulliver je Gulliver”, Nukuteater

1980 J. Peegel “Verine John”, Nukuteater

1982 V. Vicnevski “Optimistlik tragöödia”, Noorsooteater

1996 M. Unt “Vennad Lautensackid”, Ugala

1997 F. Schiller “Maria Stuart”, Ugala

1998 I. Ilf, J. Petrov “12 tooli”, Vanalinnastuudio

1999 J. Offenbach “Ilus Helena”, Estonia

1999 C. Nielsen “Maskeraad”, Vanemuine

2000 J. Strauss “Öö Veneetsias”, Vanemuine, Tartu Raekoja platsil

2001 E. E. Schmitt “Enigma variatsioonid”, Ugala

2001 J. Styne “Gypsy”, Vanemuine

2002 H. Wuolijoki “Niskamäe kired”, Ugala

2003 A. Gailit “Toomas Nipernaadi”, Ugala tiigi kaldal

2004 R. L. Stevenson “Aarete saar”, Ugala

2006 A. Lindgren “Väike Tjorven”, Ugala

2006 E. Nuotio “Merilyn”, Ugala

2009 A. Lindgren “Vennad Lõvisüdamed”, Rakvere Teateri tiigi kaldal

2010 A.H.Tammsaare “Jürka”, Ugala

2012 J.Strauss “Õhtu Straussiga”, Vanemuine

2013 W. D . Home “Vana õngitseja”, Kuressaare Linnateater ja Ugala teater

2013 B. Clark “Wally kohvik” Kuressaare Linnateater

2014 T. Suuman “Viimase öö õigus” Rakvere Teater

2015 J. Eisenberg “Ülevaataja” Kuressaare Linnateater

2016 A. Kivirähk “Maailma otsas” Rakvere Teater, 16.06.2016

2016 U. Lennuk “Paljasjalgne Debora”uressaare Linnateater, 14.11.2016

2017 U. Lennuk “Timbu- Limbu” Rakvere Teater, 09.12.2017

2018 P. Jaaks “Öökuninganna” Vana Baskini Teater, 17.02.2018

2018 L. Ots “Armastus on ajaviide” MTÜ Tuulekell, 12.07.2018

2019 U. Lennuk “Tasa, vaikselt sõudvad…” Kuressaare Linnateater, 02.03.2019

Teinud lavakujundusi kõigis Eesti kutselistes teatrites ja mitmes välisriigis: Saksamaa (Magdeburg),  Tšehhi (Olomouc), Soome (Vaasa), Venemaa (Samaara). Kujundanud ka vabariiklikke laulupidusid, Eesti Vabariigi aastapäevade kontserte, mitmesuguste tähtpäevade kontserte, juubeleid jne.

Kokku üle  280 kujunduse 2019. aasta seisuga.

Valik näitusi

1973 Balti teatritriennaal, Riia

1977 Balti teatritriennaal, Vilnius

1977 personaalnäitus, Södertälje ja Magdeburg

1979 üleliiduline lavastuskunstnike näitus, Moskva

1980 Balti teatritriennaal, Tallinn

1987 Balti teatritriennaal, Vilnius

1990 personaalnäitus, Vaasa

1991 teatrikunstnike näitus, Viljandi

1992 Eesti lavastuskunstnike näitus, Kuopio

Preemiaid

1972,1973, 1975, 1977 lavakujunduse aastapreemiad Nukuteatris

1972 lavakujunduse preemia Noorsooteatris ja Draamateatris

1975 lavakujunduse preemia Vanemuises

1976  kujunduspreemia rahvusvahelisel nukuteatrite festivalil Moskvas

1978 A. H. Tammsaare teoste lavastuste festivali kujunduspreemia

1980, 1981, 1982 Eesti Teatriühingu aastapreemia

1986 Eesti Teatriliidu aastapreemia

2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2010, 2011 – üheksa kordne Ugala publikupreemia “Kuldõun” laureaat

Noorsooteatri, Ugala ja Rakvere Teateri mitmekordne kolleegipreemia

Kultuurkapitali Viljandi ekspertgrupi aastapreemia 2002

Kaarel Saha nimeline Vanemuise teatri preemia 2007

Eesti Teatriliidu teatrikunstniku aastapreemia 2005- lavakujundusele “Aarete saar”

Viljandi linna kultuuripreemia 2008 lavastusele ” Linnapea”

1982 ENSV teeneline kunstnik

1990 ENSV rahvakunstnik