eng
Tagasi
 • eng
 • 2022 – 1:10 | Suhe üks kümnele

  Eesti Lavastuskunstnike Liidu näitus 1:10 SUHE ÜKS KÜMNELE – teatrikunstnik / stsenograaf / lavastuskunstnik. Mae Kivilo kureeritud näitusel esitletakse valikut viimaste aastate parimatest lavakujundustest Eesti teatris. 

  Näitus on avatud 30.01- 28.02 2023 A.H. Tammsaare pargis Uue turu platsil.

  VIRTUAALNÄITUSE OSA ON AVATUD SIIN!

  “Näituse eesmärk on tuua fookusesse teatrikunstnik kui looja, kes annab lavastusele näo. Teatrikunstniku võimuses on tõlkida lavastuse idee, lavastuse sõnum materjalide, värvide ja faktuuride keelde. Neid komponeerides loob teatrikunstnik ruumi, kus iga detail on kõnekas ja oluline osa lavastuse oma-ilmast. Omal moel on ruumi osa ka näitleja seljas olev kostüüm. See on lähim ruum, mis ümbritseb tegelaskuju ja toetab rolli iseloomu. Seega teatrikunstniku töö on mateeria komponeerimine. Komponeerimine on teisisõnu tegelemine suhtega. Valguse ja pimeduse suhtega. Tiheduse ja hõreduse suhtega. Kauguse ja läheduse, soojuse ja kõleduse, õrnuse ja räiguse suhtega laval läbi materjalide ja esemete. Ja ka laval olevate esemete ja kostüümi suhtega nende puudumisse, ehk olukorda, kus laval ei ole esemeid, on ainult alasti näitleja ja mõte”, sõnab kuraator Mae Kivilo. 

  Näituse pealkiri, SUHE ÜKS KÜMNELE, tuleb olulisest etapist lavakujunduse loomisel. See on lavastuse maketi valmistamine, mis tihtipeale luuakse suhtega 1:50.  Suhe 1:10 tähendab, et 10 cm maketil tähistab 1 meetrit elus (laval). 

   

  Näitusel on väljas fotod 12 teatrikunstniku paari-kolme viimase aasta hinnatud töödest ning Mirjam Kalamehe loodud maketid. 

  Näitusel esinevad teatrikunstnikud Arthur Arula, Ene-Liis Semper, Iir Hermeliin, Jaagup Roomet, Kairi Mändla, Kristiina Põllu, Laura Pählapuu, Liina Keevallik, Lilja Blumenfeld, Pille Jänes, Rosita Raud, ja Reili Evart.

   

  Näitusega Tammsaare pargis tähistab Eesti Lavastuskunstnike Liit oma 30. tegutsemisaastat. See on kuues näitus Eesti Lavastuskunstnike Liidu näitusesarjast” 1: 10”, mis kümne aasta jooksul (2017 – 2027)  tutvustab  lavastuskunstnike loomingut igal korral erinevast vaatepunktist.

   

  Näituse meeskonda kuuluvad Mae Kivilo, Emma Pipi Penelope Visnap, Pärtel Tall, Siim Vahur, Indrek Koff, Enno Innos, Aimur Takk, Marge Martin ning Mirjam Kalamees.

   

  Näituse pidulik avamine leiab aset 30.01 kell 16:00 improviseeritud vabõhulavastusega Uue Turu platsil ning jätkub traditsioonilisemas võtmes Estonia teatri talveaias.

   

  Näitust toetavad Eesti Kultuurkapital, Eesti Lavastuskunstnike Liit, Eesti Kunstnike Liit, Tallinna Linn, Borg, Digiprint