eng
Tagasi
 • eng
 • Kontseptsioon

  Illimar Vihmari loodud näitustesarja tunnuspilt.

  1:10 on loodud elavdama ELKL-i näitusetegevust pikemas ajalises perspektiivis.

  1:10 toimub sagedusega üks näitus aastas kümne aasta jooksul (2017–2027). Esimene näitus toimub plaanikohaselt 2017. a. sügisel. 

  1:10 nimi on inspireeritud lavastuskunstniku olulisest töövahendist – mõõtkavast. Selle pakkus välja Marge Martin, kes on ühtlasi näitustesarja kontaktisik juhatuses. 

  1:10 korraldaja on ELKL-i juhatus koos valitud kuraatoriga. Korraldaja(d) taotleb(vad) näituse autori(te)le stipendiumi(d) KULKA näitekunsti sihtkapitalilt jt toetajatelt. Korraldaja leiab näitusele sobilikud ruumid, teeb reklaami, aitab korraldada ülespaneku, avamise, mahavõtmise ning võimalusel välja anda näitust tutvustava(d) trükise(d).

  Sarja raames avatakse kümne aasta jooksul lavastuskunstnike loomingut iga näitusega erinevast vaatepunktist.

  Näituse formaat „1:10” ühendab erinevaid lähenemisi ja tõlgendamisi kõigile etenduskunsti osadele nagu tekst, ruum, valgus, heli, kostüüm, lavakujundus, rekvisiit, grimm.

  Võimalikud fookuspunktid: „10 kavandit”, „10 kunstnikku”, „10 aastat”, „10 lavastust”, „10 eset etenduselt”, „10 kostüümi”, „10 ruumi”, „10 lauset näidendist”, „10 ideed, mis lavale ei jõudnud”, „10 dialoogi / koostööd” vms.

  Näituse formaat „1:10” on kutsutud ellu vajadusest arendada erialast võimekust ning luua kunstnikele võimalus kogeda kontakti publikuga, astumata traditsiooniliselt lavale ning laiemalt võttes elavdada ja ilmestada Eesti kunstimaastikku.

  See avab kunstniku isklikku suhet loomisesse ja etenduskunsti laiemalt.

  Näitusesarja eesmärk on kauakestvale traditsioonile algusepanemine. Läbi püsiva näitusepraktika loome erialaliiduna kandepinda rahvusvahelistel näitustel osalemisele, loome kõlapinda stsenograafiale nii Eesti publiku jaoks kui teatrimaailma sisese diskussiooni elavdamiseks.